Vyber si svojí skupinu!

Veletrh extrémní módy v Londýně

Začátkem února se konal velmi zajímavý veletrh pro všechny vyznavače extrémní módy. Pro tuto akci nemohlo být zvoleno lepší místo než Anglie, konkrétně její hlavní město Londýn, kde opravdu módní trendy udávají směr celému světu. V Londýně se daleko více toleruje mnoho různých individuálních úchylek – tedy samozřejmě mluvíme stále o módě a stylu oblékaní, případně dalších možných způsobů zdobení vlastního těla. Tato akce mi připadala natolik zajímavá, že jsem se rozhodl Vám o ní podat krátkou reportáž. Vítejte tedy v Londýně, na výstavě a veletrhu nejnovějších módních trendů.
Již po příjezdu do krásného, leč na můj vkus trochu přeplněného města – Londýnu, jsem měl pocit, jako kdybych na nějaké módní přehlídce byl téměř okamžitě. A stačilo mi jen tak se projít centrem, ulicemi se zde míhají opravdu různí zástupci všech kultur. Říkají tomu Streetwear nebo Clubwear. A hlavně o tom byl také celý veletrh.
Central London Fashion se pořádá tradičně, tento ročník byl již devátým v pořadí. Pro mne ale prvním. Proto jsem si mohl dovolit být upřímně překvapený a vejít doslova s otevřenými ústy. Po zaplacení nutného vstupného mne jen pár kroků vneslo do obrovské haly, která byla doslova k prasknutí naplněna oblečením, módou a stylem. A lidmi. Jelikož je tento veletrh určen především pro extrémní styly, jak zmiňuji na začátku, bylo zde možné vidět pospolu zástupce opravdu všech možných stylů. Ať už vyznavače klasického rocku, metalu, punku, gothic stylu, alternativního stylu, cyber, psychobilly a streetwear módy, až po zástupce z řad club stylu a fetišistů. Nebudu asi rozebírat jednotlivé styly, snad je jasné o co jde. Ale rád bych se trochu pozastavil u anglickém punku. Na této akci byli známkou punku samozřejmě různě velká – a většinou opravdu velká – různobarevná číra, a košile. Taky jsem na to koukal jako blázínek, ale trendem je nyní košile ala Punk, tedy košile, z poloviny klasická černá bavlna a druhá půlka košile je z různobarevných materiálů. Převládají většinou vzory stylu růžový gepard, bleděmodrý tygr nebo zelené zebra.
Po zastávce u punkerů jsem pokračoval dál. Vzápětí jsem ale také pochopil, že zde mohu potkat i jiné tvory než jen individua z lidské říše. Viděly jste nyní promítaný film Zlatý kompas? Já ano, moc se mi líbil, ale že potkám hrdiny tohoto filmu osobně mne opravdu nenapadlo. Ale stalo se, najednou se proti mne vynořila krásná dáma, která měla v patách obrovského ledního medvěda, který vrčel a hrabal prackou na kolemjdoucí. Po chvilce jsem ale usoudil, že ten méďa je vlastně hodný, poněvadž se nechal hladit i od dětí.
Nemusel jsem o tom však dlouho přemýšlet, protože z další strany mne právě míjela dvojice velmi spořených slečen, tedy skoro, jak se u nás říká v jedné pohádce – oblečených neoblečených. Na nohou měli těžké botky stylu glády, od lýtek výš pak punčochové kalhoty zdobené pavučinovým vzorem, jakési černé tanga a síťovina z pavučin pokračovala dál až skoro ke kru. Na hrudi měli velké stříbrné amulety a i jejich tváře byli zdobené množstvím šperků. Vše pak decentně dokončila podobu účesu – havraní vlasy, jedné až do pasu a druhá je měla ala styl punk přizvednuté do velkého kohouta. Jasně mi dali najevo, že se blížím do sekce vyznavačů gothického stylu. Stánek, který byl upraven jako středověký hrad to dával na vědomí. Královny temnoty. Tak se jmenovali. Tomuto stylu jasně vládne černá barva, nebo černá v kombinaci s červenou či modrou. Styl této módy se hodně hlásí k designu z dob dřívějších až minulých. Nabízí téměř vše od různých minisukní až po skoro barokní šaty. Také jsou velmi oblíbené korzety v mnoha různých provedení. Samozřejmě je v nabídce i mnoho textilu pro pány, kalhoty s cvoky, kapsami, případně řetězy. Nebo rovnou pánské sukně – kilty. Kombinace černé barvy s červenou však ale převládala i u jiných stylů. Některých, řekl bych i veselejších, se vzory králíčků, houbiček a jedné malé naštvané holčičky.
Když potom sleduji vitríny určené pro výstavu šperků, nemohu se od té nádhery odtrhnout. Mnozí klenotníci by zde našli inspiraci a údiv. Prezentovány jsou různé starověké amulety, symboly, draci, hadi, netopýři. Jiné šperky jsou zas zdobeny velkými kameny všech možných barev. Náušnice, prsteny, náhrdelníky a piercing. Bodyjewellery, tedy šperky do všech možných zákoutí lidského těla.
K módě však samozřejmě patří i další různé doplňky jako kabelky, batohy, obrazy a všemožné další dekorace. I tím byl tento veletrh naplněn až po okraj.
Uprostřed velké haly bylo také vybudováno osvětlené pódium, na kterém se střídali módní přehlídky s koncerty a různá další show.
Jen jedinou malou vadou snad bylo dražší pivo, ale jsme v Anglii, a tak co může malý český rocker chtít.

zpět